Event Ninja - eventy, pořádání firemních akcí, konference
Získat nabídku

Jak řešit videoprojekci na firemních akcích?

18.12.2018 | Autor: Daniel Pomije

Videoprojekce je důležitou součástí eventů jako jsou přednášky, konference, představení nových produktů, tiskové konference, všude tam, kde chcete publiku prezentovat vizuální obsah. Vizuálním obsahem myslím videa, Keynote nebo Powerpoint prezentace, promítání fotografií, grafů, čehokoliv, co slovy nelze jednoduše předat.

Jak se videotechnika a způsob technického řešení pro firemní akce plánuje, co vše videoprojekce obnáší a s čím je nutné při realizaci počítat?

Základní pravidlo pro výběr vhodné technologie

Bohužel, ani velmi výkonné dataprojektory nejsou schopné „přeprat“ slunce. Pokud projektor bude soutěžit s denním světlem, bude obraz velmi nevýrazný a bez kontrastu.

Zobrazování pomocí dataprojektorů se hodí zpravidla do vnitřních prostor, kde je možné provést zatemnění. Dataprojektory je možné využít i pro venkovní projekci pouze pokud víme, že bude probíhat v noci.

Naopak s denním světlem nebudou mít problém LEDkové stěny. Outdoorové instalace zpravidla stojí o něco více vzhledem k nutnosti zajištění dalších nosných konstrukcí, střech, nebo vyrovnávání povrchu pro podium na kterém bude LED stěna umístěna.

Volba technologie dle možností prostoru

Při plánování videa na vaší firemní nebo společenské akci je nejprve nutné si ujasnit, proč tam screen nebo plátno je, co na něm běží, v jaké kvalitě. Jak velký screen budete potřebovat? Budeme v prostoru na plátno promítat zepředu nebo zezadu? Projekce pomocí dataprojektorů má velkou výhodu v tom, že v prostoru zabírá místo pouze plátno, na které promítáme.

LEDky zaberou určitý prostor, protože je kvůli zajištění stability a závaží za LEDkou nelze instalovat zcela ke zdi, pokud na podiu stojí. Běžně je třeba počítat s cca 2m servisního prostoru za LEDkou. K obrazovkám musí být ze zadní strany možný přístup při montáži, zapojování i demontáži a pro případ, že je během akce třeba vyměnit některé z panelů.

Dnešní technologie dovolují rychlou výměnu klastrů v řádech minut. Pokud můžeme LEDku zavěsit, nějaké místo za ní ušetříme. Výhodou promítacího plátna je fakt, že skoro nic neváží. U LED obrazovek je potřeba rozmyslet jejich umístění na scéně nebo prověřit nosnost konstrukcí a závěsných bodů při jejich zavěšování do prostoru.

Volbu promítací technologie (dataprojektor vs. obrazovka) ovlivňuje také nasvícení scény a dekorací na scéně. Vysoký kontrast a jas obrazovek může ostatní objekty na scéně "zabít".

Nejvhodnější technologie často vyplyne z informace, pro kolik lidí bude videoprojekce určena a z jaké vzdálenosti se budou hosté na obraz dívat. Rozhodující je také informace, jaký máte na video vyčleněn rozpočet.

U dataprojektorů je potřeba zvážit omezení minimální vzdálenosti, ze které je možné na plátno promítat. Prostor, kde se vaše společenská událost koná může mít zásadní vliv na volbu promítací technologie v tom, že promítanému obrazu z dataprojektorů nesmí překážet překlady, lustry nebo dekorace.

Ve dne prostě budete potřebovat LEDku, večer můžete pravděpodobně použít projektory. Také je třeba zvážit vzdálenost projektoru od plátna, nebo stěny na kterou se promítá. Projektor sám také musí mít své místo a často je třeba postavit mu překlad pro jeho zavěšení, který může ale třeba v případě historické lokace vizuálně rušit.

Sledujte naše sítě

Alternativní videoprojekce

Světelný tok z projektoru se musí o něco zastavit tak, aby obraz byl viditelný pro lidské oko. Všichni známe projekci na pevný povrch – projekční plátna. Promítat obraz však jde i do uměle vytvořené mlhy – tzv. fogscreen. Tato technologie může v hostech firemní akce vyvolávat iluzi opravdového hologramu. Avšak obraz není „přesný“, fogscreen se nehodí na promítání čitelných textů, ale je ideální pro projekci obrazců nebo loga.

Další zajímavou aleternativou je projekce do vodní stěny, tzv. waterscreen. Na českém trhu je k dispozici verze jak v indoor, tak v outdoor provedení. Videoprojekci do vodní stěny je možné realizovat do šířky screenu 30m a výšky 15m. Taková projekce pak působí opravdu velkolepě. 3D vizualizace mohou působit jako obrovské hologramy.

Promítat je možné i do proudu sněhu, který vyrábí sněžné dělo. Vytvořený obraz při promítání do fogscreenu není mokrý, hosté vaší společenské akce tedy mohou procházet obrazem vytvořeným pomocí fogscreenu pro dosažení zajímavého efektu, například při příchodu na váš event.

Současné technologii dovolují i videoprojekci i za denního světla na speciální typy fólií, které se umísťují například do výkladů obchodů. Toto řešení se ale nehodí pro krátkodobé instalace a je nutné počítat s velmi vysokými náklady za 1 m2 fólie. Tyto speciální videoprojekční fólie pro promítání za denního světla vyrábí například firma 3M.

Videoprojekce včetně alternativních řešení je možné kombinovat s lasery a dalšími světelnými efekty. Použitím většího počtu dataprojektorů můžete vytvořit panoramatické projekce. Taková scéna může být velmi vizuálně působivá.

Alternativy nabízí i LEDkové technologie, můžete mít moduly složené do různých tvarů, LED sítě, nebo flexibilní panely všemožných tvarů. LEDky mohou být složené i do tvaru koule.

Kolik orientačně stojí různé typy videoprojekce?

Běžná koncová cena pronájmu LED stěny v běžné rozteči jednotlivých LED/pixelů 3,9mm PP (pixel pitch = rozteč mezi jednotlivými body) na pražském trhu činí cca 2-4 tisíce Kč/m2/den pro indoorovou instalaci. Tato cena ale nemusí obsahovat další nutný hardware, operátory, náklady na dopravu stavbu atp.

Další nezbytný odbavovací software, technologie, operátor mohou stát 30 000 - 100 000 Kč/1den podle toho, jak komplikované odbavení bude a zda budete potřebovat například live feed z kamer, které snímají speakery, nebo hlasování. Zásadní roli hraje, kolik vstupů potřebujete, kolik oken v jeden okamžik na screenu bude a jak chcete, aby se zobrazovaly. To může dále zvýšit náklady na kamerovou režii, další HW a SW kamery, kameramany a operátory nebo jeřáby a další techniku.

Pronájem hodně výkonného dataprojektoru o svítivosti 20 000 ANSI bez plátna stojí cca 45 tis. Kč a další náklady počítejte za odpovídající typ a velikost promítacího plátna a za vhodnou optiku pro danou promítací vzdálenost. Takovým projektorem ale můžete klidně odbavit videomapping na budovu o ploše 30 x 20m.

Jakou technologii zvolit?

Vzhledem ke klesajícím cenám pronájmu LEDkových stěn se pro účely prestižních konferencí dnes využívá v podstatě výhradně tato technologie. Je tomu také proto, že prostě vypadá dobře, obraz je velmi jasný.

LEDky však něco váží a zaberou určité místo. Také je nutné zvážit vzdálenost, ze které se budou vaši hosté na obrazovku dívat, a je dobré dopředu otestovat data, která se budou promítat, zda je pro diváky vše čitelné.

Dataprojektory se používají jako lacinější řešení nebo v případě, kdy je potřeba instalaci provést extrémně rychle. V rychlosti instalace mají dataprojektory navrch. Na druhou stranu instalace a spojení obrazu (tzv. edge blend) z více dataprojektorů pro projekci na velké plochy může být někdy časově náročnější, než postavit LED screen.

Dataprojektory se dnes používají hlavně na videomapping a jako levnější varianta pro konference. Hotely často v rámci pronájmu prostor dávají základní projekční techniku za zlomek tržní ceny. Pokud plánujete nějaký event, napište nebo zavolejte, rád vám poradím a zajistím techniku a řešení na klíč.

Připravujete vlastní event a potřebujete pomoci?

Vyplňte následující formulář s dotazem nebo s poptávkou, která se týká přípravy a pořádání Vaší firemních akce, společenské akce nebo konference. Nejpozději během dvou pracovních dní se Vám ozvu zpět.

Mohlo by vás také zajímat

Pokud se Vám tento obsah líbí, sdílejte ho svým přátelům
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram